ÜYE GİRİŞİ ÜYE OLMAK İÇİN ALTTAKİ LİNK İ TIKLA

ARTVİN YEMEKLERİ

ARTVİN İLİ YEMEKLERİ
artvin
türkiye artvin
 artvin türkiye
ARTVİN MUTFAĞI
ARTVİN SOFRASI
ARTVİN DAMAK TADI
ARTVİN YÖRESEL YEMEKLERİ 
ARTVİN YEMEKLERİ
artvin yemekleri
artvin mutfağı
artvin sofrası
artvin damak tadı
artvin lezzetleri
artvin yöresel yemekleri
artvim yemek tarifleri
artvin yemek resimleri
artvin yemek fotoğrafları
artvin yemek manzaraları
artvin yemek görüntüleri
artvin yemek video
artvin yemek anlatım
artvin yemek seyret
artvin yemekleri videosu
artvin yemekleri
artvin balı
Artvin yöresinde, mutfak geleneği çok zengindir. Çorbalar, Süt ve süt ürünlerinden yapılan yemekler, Sebzelerden ve kır otlarından yapılan yemekler, Hamur işleri, Et ve et yemekleri, Ve Tatlılar çeşitlilik içinde üretilmektedir. Yemek Kültürü: Süt ve süt ürünlerinden yapılan yemekler; peynir kuymağı ve kaymak kuymağı. Sebzelerden ve kır otlarından yapılan yemekler; dağ pancarı, kuş yemeği, gımı, yaban semiz otu, ebegümeci bazı otlardan yemek yapılmaktadır. Taze asma yaprağı ve lahanadan sarma ve yemekler örnek verilebilir. Taze fasulyenin kurutulmuşundan yapılan “Puçuko” özel sebze yemeğidir. Hamur işleri; Laz Böreği, katmer, erişte, hınkal, çergebaz, bişi, lokum, hamur işlerindendir. Kışlık kavurma, ağaç şişlerde yapılan kebaplar etli yemeklerin yöreye özgülerindendir. Keşkek, gendima, herisa, ve şilav gibi yemekler tanelilerden yapılan yemeklerdendir. Hasuta, kaysefe, zurbiyet ve ballı lokum tatlılardandır. Çorbalar; Püşürük çorbası, ayran çorbası, tutmaç çorbası, soğan harşosu, çinçar çorbası yöreye özgün çorbalardandır. Beyaz Patates Her türlü sebzenin yanında, özellikle lezzetli “beyaz patatesi” ile yetiştirilir. Ayrıca patates “kuyularda”, toprak altında muhafaza edildiği için yıl boyunca ve lezzetli bir şekilde yenilebilmektedir. Özellikle yuvarlak bir şekilde dilimlenmiş olan beyaz patates, üzerine yağlı peynir serilerek fırınlanır ve öylece ya da balla yenir. Çok özel bir damak tadıdır. Bitki türlerinin zengin ve miktar olarak çok olması, yörede arıcılık faaliyetinin yaygın bir şekilde yapılmasını sağlamıştır. Artvin yöresinde üretilen ballar bölgesel olarak tanınmakta ve ilgi görmektedir. 
 ARTVİN'İN YÖRESEL YEMEKLERİ
 A) HAMUR İŞLERİ 
 1. Hinkal 
 Mayalı hamur mantı kıvamında yarım avuç içi büyüklüğünde puf böreğine benzer şekilde açılır ve içine az yağlı kavurma konur, mantı gibi pişirilir.Yoğurtsuz ve üzerine yağ dökülmeden yenir. 
 2. Su Böreği
 Ülkemizin diğer yörelerinde de yapılan su böreği Artvin'de de yapılır. tere yağı ve içine konan Çiçil (uzayan) peynirle yapılması yöreye özgüdür.
 3. Garşo (Ekmek aşı)
 Bayat ekmek üzerine tercihe göre tere yağlı sos dökülür.Sos, sadece tere yağlı olabileceği gibi, mevsimine ve tercihe göre domates ve soğanlı ay da yoğurtlu da olabilir. 
 4. Gaviçi (Gaşil,Papa)
 Mısır veya buğday unu sıcak papa şeklinde pişirilir, ortası açılarak eritilmiş tere yağ veya ayran konur. Kaşıkla alınan papa tere yağ veya yarana bandırırlarak yenir. 
 5. Çimur 
 Yeni pişmiş mısır ekmeği tere yağ ile karıştırılır ve bulamaç şekline gelene dek kaşık veya elle yoğrulduktan sonra ayran veya çay ile afiyetle yenir.
 6. Kete Fırın 
, kuzine sobası veya tandırda arasına ceviz ve un karışımı katılarak pişirilen ekmek. 
 7. Kada
 Az yoğurtla açılan hamur için tercihe göre kavrulmuş un, öğütülmüş fındık ya da ceviz konarak burma şeklinde tepsiye halkalar halinde dizilir.Üzerine yoğurt sürülerek fırında pişirilir. 
 8. Fırın ekmeği 
 Özellikle esmer buğday unu ile tuğla örülü fırınlarda odun ateşinde pişirilen son zamanlarda yaygın Trabzon ekmeği büyüklüğünde lezzetli ekmektir.Bayatlamaya dayanıklı olması açısından tercih edilir. 
 9. Tandır Ekmeği 
 Ağırlıklı sahil ilçeleri dışındaki yerlerde, esmer buğday unu ile tuğla örülü yer altı tandır fırınlarda çalı ateşi ile pişirilen lezzetli bir ekmek türüdür.Kısa sürede bayatlaması nedeni ile anlık ihityaçlarda kullanılır.
 10. Mısır Ekmeği 
(Çadi) Mısır unu ile pileki veya kuzine sobada pişirilir.Hemen her öğünde sofraların baştacıdır.
 11. Pileki Ekmeği
 Kilden yapılmış tepsi büyüklüğünde iki plaka içinde buğday veya genellikle mısır unundan yapılan bir ekmek türüdür. Pileki ekmeği, halen bulunmakla birlikte gelişen teknoloji ile birlikte maalesef kaybolamaya yüz tutmaktadır. 
 12. Lavaş Ekmeği
 Fırın, pileki veya tandırda ekmek pişirmeden önce ince hamurdan yapılmış pide karın kısa sürede pişirilir ve taze tere yağı ile yenir.
 13. Hamsili Ekmek 
 Ağırlıklı sahil ilçelerinde, içine pırasa, salça, vb sebze konarak fırında pişirilir. 
 14. Artvin Pidesi 
 Özellikle yuvarlak veya kayık şeklinde,üzeri açık veya kapalı içine tercihe göre peynir, kavırma, kıyma, yumurta konularak veya sade (yağlı) taş fırında tere yağla pişirilir.
 15. Katmer 
 İçine kavrulmuş un, kırılmış ceviz veya fındık konarak taze yufka ile yapılan bir börek türüdür.
 16. Erişte 
 İnce ince kıyılmış yufka fırında kavrularak kurutulur ve yıl boyunca saklanır.Üzerine kaynar su gezdirildikten sonra tere yağda döndürülerek servis yapılır.Tercihe göre üzerine toz şeker dökülerek de yenir.
 17. Silor 
 İnce boru şeklinde kıvrılarak bir 4-5 cm eninde kesilen yufkalar fırında kavrularak kurutulur ve yıl boyunca saklanır.Üzerine kaynar su gezdirildikten sonra bir kat yoğurt sürülür ve tere yağ ile servis yapılır.Tercihe göre, bir süre fırında pişirilir. 
 18. Kaymaklı Börek
 İçine kaymak konarak taze yufka ile yapılan bir börek türüdür. 
 19. Lokum
 Mayalı hamur ekmek kıvamında çorba hacminde top eklinde özellikle halis zeytinyağında kızartılır; bal, pekmez veya yoğurda banarak afiyetle yenir. 
 20. Bişi 
 Mayalı hamur ekmek kıvamında iki avuç içi büyüklüğünde ince yuvarlak pide şeklinde özellikle halis zeytinyağında kızartılır; bal, pekmez veya yoğurda banarak afiyetle yenir. 
 21. Ev Makarnası
 (Mantı) Mayalı hamur muska veya eksem şeklinde içine kıyma konmadan makarna gibi pişirilir. Üzerine yoğurtsuz ve tere yağ dökülerek afiyetle yenir. 
 22. Cevizli/Fındıklı Börek 
 İçine öğütülmüş ceviz veya fındık konarak taze yufka ile yapılan bir börek türüdür.
 B) ÇORBALAR. 
 1. (Nişoşlu) 
Yoğurt Çorbası Nane benzeri ve dağlarda yetişen "nişoş" aromalı bitkinin kullanılarak yapılan tere yağlı yoğurt çorbasıdır ve özellikle Artvin'in iç kesimlerinde yayla, mezra ve dağ köylerinde yaygındır. 
 2. (Beyaz) Lahana Çorbası 
 Beyaz lahana ince ince doğranarak yoğurt ve çok az un ile yapılan bulamaça su katılarak nane benzeri ve dağlarda yetişen "nişoş" aromalı bitkinin kullanılarak yapılan tere yağlı yoğurt çorbasıdır. Özellikle Artvin'in iç kesimlerinde ; yayla, mezra ve dağ köylerinde yaygındır. 
3. (Gemdimalı) Süt Çorbası 
 Gendima (haşlanıp güneşte kurutulmuş buğday tanesi) ile su yerine süt katılarak yapılır.Bir tür, bol sütlü şekersiz (tercihe göre tuz katılabilir) sıcak sütlaç tadını andırır. Özellikle reyhan ve nane katılan bu çorba, Artvin'in iç kesimlerinde yaygındır. 
 4. Kesme (Mantılı Süt Yemeği)
 Kesme (parça halinde içi boş mantı) su yerine süt katılarak yapılan bir tür çorbadır. 
 5. (Siyah) Mercimek Çorbası
 İçine erişte biçiminde kesilmiş ev mantısı katılarak siyah mercimek ile yapılır.Üzerine tercihe göre sirke dökülerek servis yapılan bu çorba, Artvin'in iç kesimlerinde yaygındır. 
6. Çinçar (ısırgan otu) 
Çorbası Çinçar (ısırgan otu) ile yapıla daha çok sahil ve sahile yakın yerlerde yaygındır. 
 7. Şalgam çorbası Şalgam
 (pancar) otu, un, yoğurt ve/veya taze kaymak bulamaçı ile yapılan bu çorba türü daha çok dağ köylerinde yaygındır.
 C) YEMEKLER 
 1. Motrella
 İpsiz taze fasulye çok az su ile (yağsız) pişirilir.İçine kuru veya taze soğan,öğütülmüş ceviz veya fındık konarak iyice karıştırılırak servis yapılır.Özellikle mısır ekmeği doğranarak sıcak veya taze yenir.Daha çok sahil ve sahile yakın kısımlarda yenir. 
 2. Lapurçen 
 Bahar aylarında toplanan taze asma (üzüm) yaprağı güneşte kurutulur.İçine salça konulmadan özellikle zeytinyağı ile parça et veya kemikli etle birlikte doğranmış soğan ile pişirilir.
 3. Puçuko
 İpsiz taze fasulye güneşte kurutur.Özellikle kış aylarında, içine çok az bulgur ve salça konarak pişirilir.Tercihe göre üzerine sirke dökülerek yenir.
 4. Kara lahana
 Yıl boyunca tüm ilçelerde vazgeçilmez geleneksel bir yemektir.Kara lahana, ıspanak büyüklüğünde kesilerek suda iyice pişirilir.Suyu süzüldükten sonra içine mısır kırığı (ğırğıl), tercihe göre taze ekşi erik (veya marmeladı), taze mısır taneleri, acı sivri biber ve domates konularak iyice pişirilir.Üzerine eritilmiş tere yağ konarak servis yapılır.İçine taze pişmiş mısır ekmeği doğranarak afiyetle yenir. 
 5. Çinçar (ısırgan otu)
 yemeği Özellikle bahar aylarında taze ısırgan otu ıspanak gibi pişirilir.
 6. Kabaklı Taze Fasulye
 Taze fasulye bol bal kabağı katılarak çok az tuz ve şeker ile pişirilir.
 7. (Bulgurlu) Taze Fasulye 
 Taze fasulye, içine çok az bulgur pişirilir. 
 8. (Kinzili)
 Taze Fasulye Taze fasulye, yörede salata vb yemeklerde kullanılan ve sevilen bir otsu bitki olan (maydonaza benzer) kinzi katılarak pişirilir. 
 9. Kara Lahana
 Sarması Yıl boyunca tüm ilçelerde vazgeçilmez geleneksel bir yemektir. Kara lahana yaprakları suda iyice pişirilir.Suyu süzüldükten sonra özellikle kıymalı içle sarılır.Taze pişmiş mısır ekmeği ile afiyetle yenir.
 10. Çarğala (pazı)
 yemeği Yörede bilinen adı ile pazı, ıspanak gibi sulu veya yumurtalı özellikler zeytinyağda pişirilir.
 11. Taze fasulye kızartması 
 Taze fasulye özellikle biber, soğan ve patates ile az zeytinyağında buğulanarak kızartılır.
 12. Kabaklı Pilav
 Pilavlık pirinç ve ince doğranmış bal kabağı birer sıra tencereye konur ve karıştırılmadan az ateşte pişirilir.Tercihen tere yağı kullanılır. 
 13. Şalgam (Pancar)
 Yemeği Şalgam (pancar) patates yemeği gibi çok az pirinç ve salça ile pişirilir.
 14. Turşu Kavurma 
 Özellikle fasulye turşusu ince ince doğranarak soğan (ve pırasa) ile çok az yağ ile buğulanarak kavrulur.Taze pişmiş mısır ekmeği ile afiyetle yenir.
 15. Hamsili Pilav
 Pirinç ve önceden ayıklanmış salamura veya taze hamsi ile birer sıra tepsiye dizilerek fırında pişirilir. 
 16. Turşulu Pilav 
 Pilavlık pirinç ve ince doğranmış özellikle fasulye turşusu az ateşte pişirilir.Tercihen tere yağı kullanılır.
 17. Hamsi Buğulama
 Kuru soğan ve limon halkalar halinde tepsiye bir sıra dizilir, üzerine ayıklanmış hamsi sıralanır.Üzerine tercihe göre sulandırlımış salça ve bir miktar sıvı yağ eklenir; az ateşte fırında pişmeye yakın üzerine maydanoz serpilir.
 18. Salamura Hamsi
 Özellikle sahil kesiminde hamsi sezon dışı kullanılmak üzere salamura olarak saklanır.İhtiyaç duyuldukça kullanılır.  
19. (Yatık) Döner
 (Çağ Döneri) Özellikle iç kesimlerde az yağlı koyun veya dana eti dilimler halinde şişe takılarak köz üzerinde yatık bir şekilde yavaşça pişirilir.Pişen kısımlar çağ adı verilen küçük şişlere geçirilerek yenir.Tercihen, et parçaları arasına soğan, domates veya taze biber konur.Karabiber ve tuz etin terbiyesinde vazgeçilmezdir.
 20.MEŞHUR YUSUFELİ CAĞ KEBABI
 YAPILIŞI İsteğe göre dana veya oğlak etinden yapılır sinirleri alınmış etimiz ilk önce terbiye edilmiş soğanımız baharatlarımız(reyhan,kırmızı pul biber)ve dilimlenmiş domatesimiz ile bir güzel karıştırılır yoğrulur tuzlanır ondan sonra şişe dizilir ve yatay bir şekilde ateşe verilir kebabımız afiyetle cağ lara kesilerek servise sunulur. Gön : Öz kıpçak Türk Kültürü Cag kebabı) (ARTVİN KIPÇAK(GÜNEY KAFKAS) TÜRK KÜLTÜRÜNÜ YAŞATMA VA TANITMA PLATFORMU) Dursun ve İmamali Çiçek
 D) TAVA YEMEKLERİ 
 1. Kuymak 
 Eriyen ve uzayan (çiçil) peynir tercihe göre beyaz un veya mısır unu, çok az su ve tere yağ/sıvıyağ ile beğendi kıvamına gelene dek tavada karıştırılarak pişiriliir. Pişmenin en iyi işaretei kuymağım "kusması" yani yağını salıvermesidir.Tüm öğünlerde baştacıdır.Pratik ve kolay bulunurluğu bakımından her zaman tercih edilir
 2. Kaymağın Kuymağı 
 Taze kaymak tercihe göre beyaz un veya mısır unu ile beğendi kıvamına gelene dek tavada karıştırılarak pişiriliir. Pişmenin en iyi işaretei kuymağım "kusması" yani yağını salıvermesidir.Daha çok kaymağın bol olduğu yayla ve mezralarda yaygındır.
 3. Mıhlama
 Uzayan(civil) peynir eritilmiş tere yağda bir müddet pişirildikten sonra üzerine çırpılmış yumurta ilave edilerek ekmek banabilecek kıvama geldiğinde özellikler mısır ekmeği ile afiyetle yenir.
 4. Peynir tavalama
 Uzayan(civil) peynir ve tervihe göre süzme yoğurt veya lor eritilmiş tere yağda bir müddet pişirilir.
 5. Dügmeç 
 Bayat ekmek terağda kavrularak (tercihe göre çok az peynir konabilir) genelde kahvaltıda yenir. 
 6. Çılbır (Sarmısaklı)
 İçine çok az su konan bir tavaya kişi başına bir adet olmak üzere pişirilen yumurta üzerine (tercihe göre sarmısaklı) eritilmiş tere yağ dökülerek afiyetle yenir.  
7. Çılbır (Sütlü)
 İçine çok az süt konan bir tavaya kişi başına bir adet olmak üzere pişirilen yumurta üzerine eritilmiş tere yağ dökülerek afiyetle yenir. 
 8. Kavurmalı Yumurta
 Kışlık olarak hazırlanan kavurma üzerine çırpılmış yumurta konarak tavada pişirirlir. 
 9. Sahanda Yumurta
 Bakır sahan (tabak) içine konan tere yağ içine köy yumurtası konup üzeri bir başka sahan ile örtülerek kendi halinde pişmeye bırakılır. 
 10. Kaygana 
 Yumurta tercihe göre sade veya sebzeli omlet şeklinde tavada pişirilir.
 E) DİĞER
 1. Sığen
 Yeni doğum yapmış ineğin sütünden yapılan ve kendine özgü bir tadı olan yoğurt. 
2. Nağiço
 Koyun kuyruğu kavurması soğuk olarak kahvaltıda katık olarak yenir. 
 3. Kavrulmuş Zeytin
 Yörede Çoruh şeriidnde yetişen zeytinlerin en kalitelisii özellikle az ısıda fıırnda çok az kavrulur. Kendine özgü lezzeti ve kısa sürede tüketilmesi zorunluluğu ile az üretildiği için yöred çok makbuldur.
 4. (Ceviz/Fındıklı) Cacık
 Rendelenmiş salatalık ve öğütülmüş ceviz/fındık içine su katılmamış yoğurt ile karıştırılır.Üzerine tercihe göre nane veya yörede yetişen reyhan konarak servis yapılır. 5. Boran (pazı veya ıspanaklı yoğurt) Suda haşlanmış ıspanak veya pazı yaprağı cacık şeklinde yenir. 
6. Lorlu Pekmez 
 Taze tuzsuz lor üzerine yöre pekmezi dökülerek tahinli pekmez kıvamında kahvaltılık olarak yenir. 
 7. Haşlanmış Mısır 
 Karlı kış günlerinde yazdan haşlanarak kurutulmuş mısır taneleri suda pişirilerek kaşıkla eğlencelik olarak sıcak yenir. 
 8. Çaşur 
 Kayalık ve yüksek alanlarda yetişen otsu bir bitki olan "çaşur" turşu şeklinde salamura olarak kahvaltıda veya diğer öğünlerde yenir.Yumurtalı ıspanak gibi de pişirilebilir.
 9. Küme
 Diğer illerde "sucuk" olarak da bilinen üzüm veya dut şırası, fındık veya ceviz içi ile yörede yapılan "kümenin" kendine has bir lezzeti vardır. 
 10. Pestil
 Küme maltının bez üzerine yayılarak (özellikle ceviz ve fındık konmaksıızn)kağıt kalındığında kurutulmuş şeklidir.
 11. Kesme
 İçine ceviz veya fındık konmamış sade pestilin kalınca kesilip kurutulmuşudur. 
 12. Papa 
 Pekmez veya koyu marmelat mısır unu veya beyaz un ile malt kıvamında ateşte pişirilir; tercihe göre sıcak veya soğutularak (üzerine fındık veya ceviz konarak) yenir. 
 13. Kağ
 (meyve kurusu) Doğranarak güneşte kurutulmuş meyve özellikle uzun kış günlerinde çerez gibi yenir. 14. Çam sakızı Yöre ormanlarında yetişen köknar ağacı reçinesi sakız olarak çiğnenir.. 
 F) TATLILAR 
 1. Hasuta
 Pekmez veya şeker nişasta az su ile tere yağda malt kıvamında pişirilir, sıcak servis yapılır.Özellikle, bebek,çocuk ve hasta yemeği olarak bilinir. 
 2. Laz Böreği
 Köy yumurtası, tere yağ, süt ve şekerle yapılan karışım birkaç kat yufka arasına konarak fırında pişirilir. Pişmeye yakın üzerine karabiber taneleri serpilerek sıcak veya soğuk olarak afiyetle yenir.
 3. Şoti Baklava
 Saçda kavularak kurutulmuş yufka aralarına öğütülmüş ceviz veya fındık konarak yapılır; pişirildikten sonra üzerine baklava ağdası dökülür.Ağda baklavanın içine sinmesinden sonra servis yapılır.  
4. Kağ
 (kuru meyve) hoşafı Doğranarak güneşte kurutulmuş meyve ile yapılır. 
 5. Erişte tatlısı
 İnce ince kıyılmış yufka fırında kavrularak kurutulur ve yıl boyunca saklanır.Üzerine kaynar su gezdirildikten sonra içine şeker katılarak tere yağda döndürülerek servis yapılır. 
 6. Silor tatlısı 
 İnce boru şeklinde sarılmış yufka birkaç santim genişliğinde kesilerek kurutulur ve yıl boyunca saklanır.Üzerine kaynar su ve tere yağ gezdirildikten içine şeker katılarak fırında pişirilir. 
 7. Kayısefe
 Doğranarak güneşte kurutulmuş meyve (özellikle kayısı ve erik kurusu) içine öğütülmüş ceviz veya fındık katılarak çok az su ve tere yağ ile tavada karıştırmadan pişirilir.Tatlı veya yemek şeklinde yenir. 
 8. Fırında Elma
/Ayva Bütün elma veya ayva özellikle kış aylarında fırında pişirilir. 9. Zurbiyet Kızdırılmış tere yağına bal, pekmez veya şeker ağdası ilave edilerek sıcak yenen tatlıdır. 10. Elma Yemeği Dilimlenmiş elma çok az su şeker ve su ile pişirilir, üzerine öğütülmüş fındık veya ceviz dökülerek servis yapılır.

ARTVİN YEMEK TARİFLERİ ARTVİN YEMEKLERİ
 Artvin yöresinde Türk halk kültürü içindeki mutfak geleneği bütün renkleriyle aşamaktadır. Sebzenin bol yetişmesi nedeniyle yöre mutfağının temel malzemesi sebzedir. Hayvansal besinler genellikle yaylalarda üretilir. Et tüketimi Yusufeline bağlı köylerde daha fazladır. Karadeniz kıyısında yer alan Arhavi ve Hopada ise balık tüketimi diğer ilçelere göre yoğundur. Sebze, balık ve et mamul lerinin kurutularak kışa saklanması yaygındır. Geçmişte mısır ekmeği (çadi) bolca tüketilmiştir ve günümüzde de eskisi kadar olma sa da tüketilmektedir. Çimçar Çorbası Çimçar, ısırganotu'nun yöresel adıdır. İlkbaharda taze çinçar toplanır. Kaynar suda haşlanır.Bir kesiciyle güzelce kıyılır. Kaynayan suya atılır. Üzerine tulum peyniri katılır. Un çalınır. Bir-iki yumurta ile tuz ve yağ eklenerek hazırlanır. Kavut Çorbası Kavut, buğday, arpa, mısır, yulaf, bakla, kabak çekirdeğinin bir sacda kavrularak değirmende öğütülmesi sonucu elde edilen bir undur. Bundan yapılan yiyecekler de hem lezzetli hemde sağlıklıdır. Malzemeler * 2 kaşık kavurma * 1 badak kavut unu * 5 bardak su * 2 bardak süt * Yeterince tuz Hazırlanışı Tencereye 2 kaşık kavurma konur. 1 bardak kavut unu ilave edilir. 5 bardak su ilave edip karıştırarak kaynatılır. ateşi kısıp 10 dakika kaynatılır. 2 bardak süt ve 1 kaşık tuz atıp bir iki taşım daha kaynatıp ateşten indirilir. Beyaz Lahana Çorbası Beyaz lahana ince ince doğranarak yoğurt ve çok az un ile yapılan bulamaça su katılarak nane benzeri ve dağlarda yetişen "nişoş" aromalı bitkinin kullanılarak yapılan tere yağlı yoğurt çorbasıdır. Özellikle Artvin'in iç kesimlerinde ; yayla, mezra ve dağ köylerinde yaygındır. Kesme Çorbası Malzemeler * 1/2 su bardağı kuru fasülye * 1 su bardağı erişte * 5 su bardağı su * 1 adet soğan * 1 yemek kaşığı salça * 1 yemek kaşığı tere yağı * Tuz Hazırlanışı Akşamdan ıslatılmış kuru fasülye 5 su bardağı suya ilave edilerek haşlanır.Fasülye iyice piştikten sonra erişte eklenir,tuz ilave edilir ve erişteler pişinceye kadar iyice kaynatılır.Soğan yağda salçayla birlikte kavrularak fasülyeli karışıma katılır.Biraz kaynatıp,servis yapılır. Helle Çorbası Helle Çorba tüm Artvin ilinde yapılıp sevilerek yenen bir çorbamızdır. Malzemeler * 1 çorba kaşığı tereyağ * 1 çay bardağı un * 4 su bardağı su * Yeterince tuz, kırmızı biber, kondar (Kondar yerine nane kullanılabilir) Hazırlanışı Tencereye bir çorba kaşığı tereyağını koyup eritin. Bir çay bardağı unu bu yağda kavurun. Tencereyi ateşten alıp 4 su bardağı suyu yavaş yavaş unu tahta bi kaşıkla iyice ezin. Tekrar ocağa alıp koyu bir kıvam alıncaya kadar pişirin. Tuzunu ayarladıktan sonra servis tabaklarına alınca üzerine nane ve kırmızı biber serperek servis yapın. Kuymak Eriyen ve uzayan (çiçil) peynir tercihe göre beyaz un veya mısır unu, çok az su ve tere yağ/sıvıyağ ile kıvamına gelene dek tavada karıştırılarak pişiriliir. Pişmenin en iyi işareti kuymağın "kusması" yani yağını salıvermesidir.Tüm öğünlerde baştacıdır. Pratik ve kolay bulunurluğu bakımından her zaman tercih edilir. Mıhlama Uzayan(civil) peynir eritilmiş tere yağda bir müddet pişirildikten sonra üzerine çırpılmış yumurta ilave edilerek ekmek banabilecek kıvama geldiğinde özellikler mısır ekmeği ile afiyetle yenir. Kete Yöremizin özel bir lezzetidir. Kuymaklısı, kavurmalısı,cevizlisi,pekmezlisi de yapılır. Malzemeler * 1 KG. Un * 1 yemek kaşığı tuz * 1 kaşık toz maya veya 1 paket yaş maya * 1 çay bardağı ılık süt * 2 su bardağı kalın çekilmiş ceviz yada bir tava kaymak kuymağı * 1 çay bardağı sıvı yağ Hazırlanışı Un elenir ortası açlır. Maya toz ise ılık süt ile kabartılır. Tuz da ilave edilerek, ılık suyla hamur yapılır. Üzeri örtülerek mayalanmaya bırakılır. Beklemek istemezseniz fırından mayalı hamur alıp yapabilirsiniz. Mayalı hamur 2 santim kalınlığında açılır. sıvı yağ sürülür ceviz serpilir. Cevizler bol olsun ki dilimlendiğinde aralardan taşsın. Kuymaklı yapıyorsanız ceviz yerine kuymağı serersiniz üzerine ve başalarsınız kenarlarından ortaya doğru çekerek kapatırsınız. Yağlanmış tepsiye alıp önceden ısıtılmış fırında 30 dakika kadar pişirin üzeri hafif pembeleşmeye başladımı üstüne bir kaşık tereyağı sürün ve tekrar fırına sürün iyice pişince çıkarıp üstünü kapatın yumuşasın. Siz de yanda çay hazırlayın. İsterseniz ayran da olabilir. Kuru kuru gitmez. Bişi Bişi hemen hemen Türkiye'nin her yerinde pişirilen pratik bir hamur işidir. Yapımı da ülke genelinde neredeyse aynıdır. Malzemeler Yeteri kadar; * Un * Tuz * Maya * Su * Kızartmak için bolca sıvı yağ Hazırlanışı Un su tuz ve mayası katılarak usulüne uygun ekmek hamuru kıvamında yoğurulup maylandırılır. Daha sonra bundan küçük bezeler alınarak avuç içinde açılır ve kızgın yağda kızartılarak pişirilir. Sıcak sıcak yanında çaylla servis yapılır. Buğday Gevreği Buna Fetir de denir. Buğday unu kaymakla yoğrulur. Hamur, ya poğaça, ya da kete gibi biçimlendirilir. Fırında pişirilerek sıcak sıcak yenir. Mısır Ekmeği ( Çadi ) Malzemeleri: * 4 su bardağı mısır unu * 1 tatlı kaşığı tuz * 4,5 su bardağı kaynar su Yapılışı: Tuz ve orta kararda kaynar su eklenen mısır unu, kaşıkla iyice yoğru lur.Kaynar su, Çadiye hem lezzet hem de kıvam verir. Yoğrulan ha mur,az miktarda sıvı yağlı tavaya düzgün bir şekilde yerleştirilir ve altlı, üstlü olarak kızarana kadar pişirilir. Çadinin fırında pişirilmesi durumunda sıcaklık 200 dereceye ayarlanır.Yüksek sıcaklıktaki fırın da pişirilecek Çadi daha lezzetli olur.Özellikle, yoğurt,süt ve tereyağıyla pişirilen tavada yumurtayla yenmesi halinde Çadinin tadına doyum olmaz. Hamsili Ekmek ( Kapçon Mçkudi ) Malzemeler * 1 bağ pazı * 1 kase tuzlanmış hamsi * 2 adet orta boy soğan * 2 adet domates * 4-5 sivri yeşilbiber * 1 bağ maydanoz * 3 su bardağı mısır unu * 1 çay bardağı sıvıyağ * Sıcak su Hazırlanışı Tuzlanmış salamura hamsiler suya konulup tuzu giderilir. Çok ince doğranmış pazı, soğan, sivribiber, domates, tuzu giderilmiş hamsi ve mısır unu eklenerek yoğrulur. 1 çay bardağı kadar sıvıyağ ve kıvamına göre sıcak su eklenerek yoğrulmaya devam edilir (Kıvamı normal ekmek hamurundan daha akıcı olacak). Fırın kabına aktarılarak 170 derecede 60-70 dk. pişirilir, üzeri iyice kızardığında fırından alınır. Afiyet olsun. Erişte Silor yapımında olduğu gibi, kesilmek üzere rulo yapılmış yufkalar 2-3 milimetre eninde gayet ince olarak kıyılıp açılarak bir yerde biriktirilir. Tepsilerle fırına verilerek pembeleştirilip kurutulur. Gerektiğinde erişte yapmak üzere saklanır. Bu da ramazanlık yemeklerimizden olmasına rağmen kahvaltılarda sevilerek yenir. Malzemeler * 30 cm çapında bir fırın tepsisi için: * Yeteri kadar erişte * Bir miktar su * 2 kaşık tereyağı Hazırlanışı Erişteler kevgire konup üzerine su gezdirilir. Bir tepsiye alındıktan sonra bir tavada eritilen tereyağı tepsideki eriştelere dökülerek karıştırılır. 150 dereceye ısıtılmış fırında 10 dakika kadar bekletilip alınır ve sıcak servis yapılır. İstenirse bal veya şerbet eklenip biraz da çekilmiş ceviz serpilerek tatlı olarak da yenebilir. Silor Silor, özellikle ramazanlarda sahur yemeği olarak hazırlanan bir yufka yemeğidir. Hazırlanması için imece şeklinde kadınlar bir araya gelir, hamur yoğrulur, yufkalar açılıp sacda kurutmadan hafifçe pişirilir. Pişen yufkalar sıcak sıcak bir çarşaf içinde tüm hamur bitene kadar bekletilir. Yufka pişirme işi bitince yufkalar teker teker sıkıca rulo halinde sarılıp 2-3 cm eninde kesilir ve kesilen parçalar sıkıca tepsilere dizilir. Daha sonra fırına vererek pembeleşinceye kadar kızartılır ve soğuduktan sonra mukavva kutulara veya bez torbalara konarak ilerde gerektiğinde kullanmak amacı ile saklanır. Malzemeler * Yeteri kadar silor * Üzerini örtecek kadar yoğurt * Yoğurtun üzerine eritilmiş tereyağı * Su Hazırlanışı Silorlar uygun büyüklükteki tepsiye çok sıkı olmayacak şekilde dizilir. Bir miktar su ile hafifçe ıslatılır. Ayrı bir kapta yoğurt ve krema karıştırılır ve silorların üzerine yayılır. Önceden 150 dereceye ısıtılmış fırında 15 dakika kadar pişirilip sıcak olarak yanında çayla servis yapılır.Tok tutucu özelliği vardır.Yoğurt da yağsız olursa rejim yemeği olarak yenebilir. Ayrıca sadece ramazanda değil her zaman çay yanında sunulabilecek bir ikramdır. Hinkal Bir Erkinis yemeği.Aslında bu yemek orta asya kökenli. Malzemeler * Un * Su * Tuz * Bir Yumurta * Kavurma Hazırlanışı Un, su, yunurta ve tuzla sert bir hamur yapılır. Hamur iyice özlü bir hal alıncaya kadar yoğrulur.Kavurma çok ince doğranır. Hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparılıp yuvarlatılır. Oklava yardımı ile iki mm kalınlığında, takriben çay tabağı büyüklüğünde açılır. Hamurun ortasına bir kaşık kavurma konur. İkiye katlanıp poğaça gibi kenarları iyice bastırılır.Yapışitırılan kenar bir uçtan başlanıp bükülür. Hınkalların bu işlem sırasında açık kalmamasına ve delinmemesine dikkat edilir. Hepsi hazırlanınca büyük bir tencerede kaynayan suya bir-iki kaşık tuz atılır ve hınkallar onar onar bu suda on dakika haşlanır.Haşlanmış hınkallar süzgeçle çıkarılır.Sıcak yendiği takdirde tadına doyum olmaz. Kada Az yoğurtla açılan hamur için tercihe göre peynir,öğütülmüş fındık ya da ceviz konarak burma şeklinde tepsiye halkalar halinde dizilir.Üzerine yağ sürülerek fırında pişirilir. Küme ( Köme - Kuma ) Küme, ya da köme, kuma, küma, yöremizde cevzili sucuğa verilen isimdir. Daha çok üzümden olmak üzere duttan da yapılabilir. Uzun kış gecelerinin vazgeçilmez bir çerezi gibidir. Malzemeler * Un * Taze üzüm şırası veya şerbet kıvamında suyla açılmış dut ya da üzüm pekmezi * Şeker (gerekirse) * 30 -40 cm uzunluğunda ipe dizilmiş ve iplerin ucu birbirine bağlanmış ceviz içi Hazırlanışı Şıradan (veya pekmez şerbetinden) az bir miktar alınarak kullanacağımız un ile cıvık bulamaç haline getirilir. Diğer tarafta şıranın kalan kısmı geniş ağızlı bir tencere veya teştide ısıtılmaya başlanır. El yakacak kıvama gelince karıştıra karıştıra az önce hazırlanan bulamaç eklenir. Karıştırmaya hiç ara vermeksizin devam edilir. Sonuçta muhallebi kıvamında bir kütle oluşur ki biz buna Xaşil (Haşil) deriz. Xaşil sıcakken ipe dizilmiş cevizler buraya bulanıp her tarafının xaşil ile sıvanması sağlandıktan sonra bir yere asılarak kurutulur. Kış gecelerinde parça parça kesilerek gelen misafirlere ikram edilir. Burma Malzemeler * 1 yumurta * 1 çay bardağı sıvı yağ * 1,5 çay kaşığı karbonat * 1 çay bardağı yoğurt veya süt * 3 su bardağı kadar un * 250 gram (1 paket margarin kadar) tereyağı ve sıvı yağ karışımı * 4 su bardağı toz şeker * 3,5 su bardağı su * yarım limon suyu * 3 su bardağı dövülmüş ceviz Hazırlanışı Yoğurt, yumurta, süt, sıvı yağ çırpılır.İçine un ve karbonat karıştırılıp yoğurulur.Biraz dinlenmesi için üstü örtülür. Cevizler dövülür.(İsterseniz çekilmiş ceviz de kullanabilirsiniz ama dövülmüş olanı daha güzel olur. Yağ eritilir. Hamur 30 kadar küçük parçaya ayrılır ve üstü yine örtülür.Her bir parça (biz onlara kunt deriz) açılır ve üstüne yağ ve ceviz serpilir.Sonra oklavaya sarılır ve iki tarafından sıkıştırılır.Tepsiye dizilir. Bitince üstüne kalan yağ kzıdırılıp dökülür. Fırında pişirilir.. Diğer tarafta şeker ve su kaynatılır.Tırnak üstünde duruncaya kadar kaynatılan şuruba limon katılır ve biraz daha kaynatılır. Biri sıcak biri soğuk olmak üzere ayarlanıp tatlısı dökülür, afiyet olsun. Ekmek Kayganası Tatlı ,yumuşak ve lezzetlidir. Bu tatlı cok sık yapılmazsada bahar mevsiminde bağ ve bahçelerin bakımı sırasında tatlı yemek olorak sunulur. Malzemeler * Bayat ekmek dilimlenmiş, * Yumurta *Sıvı Yağ Şerbeti İçin: * Şeker * Su Hazırlanışı Ekmekleri ince dilimleriz.Yumurtaları kırar ve çırparız.Yumurtalara az su katılır.Çırpmış olduğun yumurtaların içine dilimlemiş olduğun ekmekleri batırarak kızgın yağa atarız ve kızartırız.Kızarmış ekmeleri hazırlamış olduğumuz soğuk şerbetin içine batırırak servis tabağına alırız. Şerbet: 1 Bardak Şekere 2 Bardak Su.Karıştırılıp kaynatılır.Hafif Bal kıvamına gelir. Kaysefe Yaz meyvelerinin lezzetinden kışın da mahrum kalmamak için çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Bunun en yaygını meyveyi kurutup kışın hoşaf gibi farklı şekilde tüketilmesidir. Kaysefe kayısı ve erik kurusundan yapılır. Bu kurutulmuş meyvelere yöremizde QAX (KAK) denir. Malzemeler * Yarım kilo kadar kurutulmuş erik (kayısı da kullanılabilir) * 1 su bardağı Kabaca çekilmiş ceviz * 1 tepeleme yemek kaşığı tereyağı * Su * 5-6 dilim kurutulmuş elma (üzerini süslemek için) Hazırlanışı Erik kuruları güzelce yıkanır ve bir tencerede üzerini ancak örten su ile yumuşayıncaya kadar 5-10 dakika haşlanır. Lapa kıvamına gelmeden ateşten alınıp fazla suları süzülür. Erikler tek tek alınarak içleri cevizle doldurulur. Doldurduktan sonra görüntü sağlam erik meyvesi şeklinde, çekirdeğinin yerinde ceviz olacak biçimde olmalıdır. Doldurulan erikler servis tabağına tek tek sıralanır. Üzerine süslemek için birkaç dilim kurutulmuş elma yerleştirilir. Son olarak da tereyağı bir tavada hafifçe yakılarak üzerine gezdirilir ve servis yapılır. Tereyağlı olduğu için sıcak yenmesi uygundur. Laz Böreği İsmi börek olmasına karşın tatlıdır . Yapımına bir tepsinin tabanına aralarına bolca tereyağı sıvanmış 3- 5 adet elde açılmış yufka döşenmesi suretiyle başlanır .Üzerine süt şeker ve yumurtadan , muhallebi kıvamında önceden yapılmış bir tatlı dökülür . Üzeri de bir kaç yufka ile örtülür .Onun üzerinide bol bol , kızarmış tereyağı dökülerek tepsi büyük bir pilakiye oturtulur.Fırına atılır ve üstü kızarıncaya kadar pişirilir. Avelik ( Evelik ) Sarması Yabani bir ot olan ve Anadolu'nun muhtelif yerlerinde de bilinip yenen Evelik otundan yapılmış lezzetli bir yemektir. Malzemeler * 1 demet avelik * 1 bardak yusufeli pirinci * Kaymak * Aşotu * Tuz,karabiber * Bir miktar karanfil Hazırlanışı Temizlenmiş avelikler yıkanararak kısık ateşte kaynayan suda da hafifçe haşlanır. Sarmanın içi, pirinç, aşotu,kaymak,tuz,karabider.karanfil bir kapta karıştırılarakkısık ateşte hafifçe pişirilir.Hazırlanan iç aveliklere özenle sarılarak bakır bir tencereye dizilir. Avelikleri haşladığımız sudan 2 bardak su ilave edilerek kisik ateşte 30-45 dk arasında pişirilir ve servis yapılır.yanında yayık ayranını unutmayın.. Kara Lahana Sarması Malzemeler * Yeteri kadar taze toplanmış karalahana yaprağı * 3 servis kaşığı kavurma * 3 baş soğan * 2 büyük domates veya 1 kaşık salça * Biraz acıbiber (isteğe bağlı) * reyhan, nane arzuya göre başka baharatlarda ilave edebilirsiniz. * 2 su bardağı dolmalık pirinç * 1 yemek kaşığı tuz * 1 çay bardağı sıvı yağ Hazırlanışı Kavurma, sıvı yağ, ince doğranmış soğan ocağa konur. Soğanlar yumuşayıncaya kadar kavrulur. Kabukları soyulmuş ince doğranmış domates veya salça ilave edilir. Baharatlar ve ayıklanmış yıkanmış pirinç, tuzda katılıp karıştırılır. ateşten indirilir. Büyükçe bir tencerede kaynamış tuzlu sada lahanalar haşlanır. yaprakların büyüklüğüne göre parçalara bölünür. dolmalar sarılır. (İçimiz kaldıysa domatesin içerisi çıkartılıp doldurulur. patlıcan, biberde doldurulabilir.)Pirinçler yumuşayıncaya kadar pişirilir. Gürcü Sarması Malzemeleri * 1 - 2 demet karalahana * 1 - 2 kg haşlanmış patates * 1 demet maydanoz * 3 - 4 adet taze soğan * 2 adet sivri biber * Yarım su bardağı ceviz içi * 1 su bardağı bulgur * Kırmızı pul biber * Kara biber * 2 çorba kaşığı domates salçası * Tereyağı ve tuz Yapılışı Kaynar suya atılan kara lahanalar az haşlanır. Patatesler de haşlanıp soyulur ve püre haline getirilir. Tereyağı veya arzuya göre zeytinyağına ince doğradığınız maydanoz, taze soğan, ve bulgur az kavrulup ateşten alınır. Pişirdiğimiz bu harç püreye eklenip, iyice yoğrulur.Bu harca kırmızı pul biber, kara biber ve tuz da eklenir.Ayrıca ceviz içi, biber, bir diş sarımsak da havanda iyice dövülür.Bu harç da püreye eklenir ve tekrar yoğrulur.Püre tamamlandıktan sonra lahanalar tek tek sarma şeklinde sarılır.Sarmalar, öncelikle dibine sapları olmak üzere tencereye üst üste dizilir.Tencerenin üzerine dökmek için ayrı bir tavada bir miktar tereyağı eritilip, salça kavrulur; sonra 1 veya 2 su bardağı ölçüsünde su eklenip biraz kaynatılır.Üzerine son olarak bu karışım dökülen sarmalar, kısık ateşte pişene kadar haşlanır.Arzuya göre sade yada yanında yoğurtla servis yapılır. Hamsili Pilav Malzemeler * Hamsi (kılçıkları çıkarılmış) * Pirinç * Kuru sogan * Maydanoz * Tuz * Karabiber * Nane Hazırlanışı Kılçıkları çıkarılan hamsiler tepsiye kenarları da dahil olmak üzere dizilir. Hazırlanmış olan iç pilav üzerine dökülür eğer çoksa, ortasına tekrar hamsi dizilir ve tekrar pilav dökülür. Son olarak hamsilerin dış yüzleri görünecek şekilde en üste dizilir ve üzerine biraz sıvı yağ gezdirilerek karabiber serpilerek fırına verilir.Afiyet Olsun. Puçuko Yöremizde taze fasulyenin bol olduğu zamanlarda, fasulyeler toplanıp yemeklik olarak kırıldıktan sonra ipe dizilir ve kurutulur. Bu kurutulmuş fasulyeye "Xeç (Heç)" denir. Bununla Puçuko adı verilen bir yemek yapılır. Malzemeler * Yarım kilo Kemikli et * Bir su bardağı aşurelik buğday * 250 gram kadar (iki avuç) Xeç * 1 baş soğan * Az tuz * 1 kaşık salça (istenirse) * 1,5 litre su (6 su bardağı) * 2 yemek kaşığı kavurma yağı (içyağ) * Çay kaşığının ucuyla acı kırmızı biber Hazırlanışı Xeçler yıkanıp akşamdan bir miktar su ile ıslatılır. Buğylar da akşamdan bir aşım kaynatılıp kabarmaya bırakılır. Xeçler ve buğdaylar süzüler. Düdüklü tencerede bir miktar kavurma yağı ile soğanlar kavrulur. Arzuya göre salça konabilir. Et de tencereya konarak hafifçe kavrulur. Önce xeçler, sonra da buğdaylar ilave edilir. Tuzu, acı biberi eklenip malzemelerin üzerine gelecek kadar su konup tencerenin kapağı kapatılır. Yaklaşık 50 dakika kadar iyice pişmesi sağlanır. Tencere ateşten alınıp kapağı açılır. Kemiklki etler çıkarılarak etler didilir. Kemiğinden ayrılan etler tekrar tencere dökülüp karıştırılır. Sıcak olarak servis yapılır. Çılbır ( Yusufeli Usulü ) Malzemeler * 2 Kase pirinç * 2 baş soğan * 3 olgun domates, * 3 yeşil biber * 1 yemek kaşığı salça * 1 kase kavurma * 6 kaşık tereyağı veya sıvıyağ * 6 kase kaynar su * 2 çay kaşığı Kırmızı biber * 1 çay kaşığı karabiber * 2 tatlı kaşığı tuz Hazırlanışı Tereyağında yemeklik doğranmış soğan biraz kavrulur.Biberler temizlenip ince doğranarak soğana katılır.Salça ve sonra domatesler katılıp sote edilir.Kavurmada karıştırılınca ayıklanıp yıkanmış pirinç karıştırılır.Üstüne kaynamış su, tuz. kırmızı ve karabiber eklenip kısık ateşte kaynamaya bırakılır.Sıcak servis yapılır.Yanında ayran tavsiye edilir. Koraveli Phali ( Ekşili Lahana ) Malzemeler * Yeterli oranda lahana * 3-4 tane ekşi erik (erik yoksa 1 çay kaşığı erik ekşisi yani korave) * 1 tutam kinzi * Küçük boy bir baş sarımsak * 2-3 avuç mısır unu * Tuz Yapılışı Lahanalar iyice yıkanır ve dallarıyla beraber elle veya bıçakla 3-4 parçaya bölünür ve haşlama suyuna atılır. Biraz kaynatılır.Kaynatılan lahanaların suyu süzülür ve üzerine kaynak su dökülür.Lahana pişince tencerenin içinde 2-3 avuç mısır unu yavaş yavaş eklenerek laperayla dövülür. Yani pancar ezilir.Ezme işlemi bitince içine ekşi erikler atılır ve tekrar ateşe konur. Erikler pişince çıkarılır ve çekirdekleri çıkarılır ve erikler tekrar lahananın içine atılır.Başka bir kapta 1 yemek kaşığı tereyağı eritilir. Eriyen yağın içine sarımsak ezilerek eklenir ve kavrulur. Yine kinzi de aynı şekilde ezilir ve yağ ile kavrulur.Bu karışım ateşteki lahananın içine eklenir. Tuz ilave edilir. Karıştırılır. 7- Mısır ekmeği varsa onunla yenilmesi tavsiye edilir. Yusufeli Cağ Kebabı Özellikle iç kesimlerde az yağlı koyun veya dana eti dilimler halinde şişe takılarak köz üzerinde yatık bir şekilde yavaşça pişirilir.Pişen kısımlar çağ adı verilen küçük şişlere geçirilerek yenir.Tercihen, et parçaları arasına soğan, domates veya taze biber konur.Karabiber ve tuz etin terbiyesinde vazgeçilmezdir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder